1/03/2021 Stan Yee Invitational President’s Cup 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Stefan Brzozowski

C Grade Winner (up to 1299) John McRae

 

 

10/03/2021 John McRae Invitational Gold Cup 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Ar John Guan

B Grade Winner (1300 – 1599) Rosjier Hall

C Grade Winner (up to 1299) John McRae

 

 

3/02/2021 Joe Tyson Memorial Summer Cup 2021

Standings

A Grade Winners (1600 +) Stanley Yee, Michael Buis and John Worn

B Grade Winner (1300 – 1599) Fergus Lee

 

 

31/03/2021 Bruce Marsick Autumn Rapid 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Ar John Guan and Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Mike Buis

 

 

21/04/2021 Katrine Metge Autumn Cup 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Raj Balakeyan

B Grade Winner (1300 – 1599) Fergus Lee

 

 

16/06/2021 Bob Wichman Winter Cup 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee and Raj Balakeyan

B Grade Winner (1300 – 1599) Robert Phillips

 

 

28/07/2021 Ewen Green Winter Rapid 2021

Standings

A Grade Winner (1600 +) Michael Buis

B Grade Winner (1300 – 1599) Hunter Po’e-Tofaeono and Fergus Lee

 

 

4/09/2021 Online Nations Trophy 2021

Standings

A Grade Winners (1600 +) Stanley Yee (TPE)

B Grade Winner (1300 – 1599) Rosjier Hall (ENG)

C Grade Winner (up to 1299) John McRae (SUI)

 

 

13/09/2021 Papatoetoe Online U1800 Rapid 2021

Standings

A Grade Winners (1500 – 1799) Ar John Guan

B Grade Winner (1300 – 1499) Stefan Brzozowski

C Grade Winner (up to 1299) Gagan Bihani and John McRae

 

 

5/02/2020 Joe Tyson Memorial Summer Cup 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Temu Maroroa

28/03/2020 Bruce Marsick Autumn Rapid 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Leyton Hackney

18/04/2020 Katrine Metge Autumn Cup 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Leyton Hackney

B Grade Winner (1300 – 1599) Roy Uta’i

25/04/2020 Stan Yee Invitational President’s Cup 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Ar John Guan

B Grade Winner (1300 – 1599) Roy Uta’i

C Grade Winner (up to 1299) John McRae

 

 

4/05/2020 John McRae Invitational Gold Cup 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Stefan Brzozowski

C Grade Winner (up to 1299) Scott Smith

 

 

21/05/2020 Papatoetoe CC vs Waitakere CC 2020

Results of the Papatoetoe Team:

  1. FM Bob Gibbons 1/2
  2. Nigel Metge 0
  3. CM Hilton Bennett 0
  4. Mike Buis 0
  5. Leyton Hackney 1
  6. Ar John Guan 1
  7. Connor Hackney 0
  8. Rosjier Hall 0
  9. Harry Bong 1/2
  10. Stefan Brzozowski 1
  11. Roy Uta’i 1
  12. Scott Smith 0
  13. John McRae 1

Papatoetoe Total 6

Waitakere Total 7

22/05/2020 Papatoetoe Online Nations Chess Championship Trophy 2020

Standings

A Grade Winners (1600 +) Stanley Yee (TPE) and Michael Buis (LAT)

B Grade Winner (1300 – 1599) Roy Uta’i (WSM)

C Grade Winner (up to 1299) John McRae (SUI)

 

 

10/06/2020 Bob Wichman Winter Cup 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Scott Smith

 

 

29/07/2020 Ewen Green Winter Rapid 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Oliver Picken

B Grade Winner (1300 – 1599) Ar John Guan

 

 

26/09/2020 Joe Sapeta Summer Rapid 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Stanley Yee

B Grade Winner (1300 – 1599) Michael Buis

 

 

14/10/2020 Papatoetoe Chess Club Championship 2020

Standings

A Grade Winner (1600 +) Michael Buis

B Grade Winner (1300 – 1599) Roy Uta’i

C Grade Winners (up to 1299) Scott Smith